Η Ιερά Μητρόπολις Σουηδίας και πάσης Σκανδιναυΐας ενημερώθηκε προσφάτως για δύο αποφάσεις που έλαβε το Kammarkollegiet (η Σουηδική Αρχή, αρμόδια για την εγγραφή νέων ενοριών), με τις οποίες επικυρώνεται επισήμως η ίδρυσις και λειτουργία των δύο νέων ενοριών της στο Borås και το Jönköping.
Η μεν ενορία του Borås φέρει το όνομα “Panagia Parish”, η δε ενορία του Jönköping “Sts. Constantine & Helen Parish”
Η Ι. Μητρόπολις εκφράζει την ικανοποίησή της για τις ανωτέρω αποφάσεις/επικυρώσεις και δεσμεύεται ότι θα συνεχίσει την ιεραποστολική της προσφορά ως Εκκλησία, διαδίδοντας το μήνυμα του Ορθοδόξου Χριστιανισμού και διακονώντας τους παροικούντες σε ολόκληρη την Σκανδιναυΐα, ανεξαρτήτως εθνικότητος και καταγωγής.