Το να καθίσεις να κάνεις μια εκτενή αναφορά για την ιστορική ελληνική ομάδα της Στοκχόλμης την Ακρόπολις είναι εύκολο. Βρίσκεις στοιχεία από το ίντερνετ κάνεις και δυο συνομιλίες με στελέχη της διοίκησης και με ανθρώπους που βρίσκονται κοντά στην ομάδα και τέλος. Έτοιμο το ρεπορτάζ.
Δεν είναι όμως έτσι απλά τα πράγματα. Η ομάδα χρειάζεται την στήριξη και υποστήριξη όλων των φιλάθλων του ποδοσφαίρου. Δεν μπορεί να μιλάμε για την Ακρόπολις στην Σουηδία, χωρίς να έχουμε πάει να δούμε έναν αγώνα. Άλλωστε αν αγαπάς το ποδόσφαιρο πας και βλέπεις παιχνίδια
Καλός ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός, αλλά όλοι μας μπορούμε να αγαπάμε και να στηρίζουμε και την Ακρόπολις.
Σήμερα που γράφονται αυτές οι γραμμές η ομάδα έχει ένα σημαντικό παιχνίδι στην Grimsta IP στις 19:00 η ώρα με την πρωτοπόρο της βαθμολογίας Värnamo, όποιος μπορεί να πάει να στηρίξει την ομάδα θα είναι χρήσιμη και πολύτιμη η βοήθεια του.
Η διεύθυνση του γηπέδου όπου αγωνίζεται η ομάδα, για όποιον δεν γνωρίζει, είναι Golddragargräd 100 στο Välligby
Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η ομάδα είναι όλων των Ελλήνων που βρίσκονται στην Σουηδία. Δεν είναι ομάδα της διοίκησης και των 10 ανθρώπων που μοχθούν και τρέχουν για την ομάδα.
Η ομάδα που έχει δημιουργηθεί στο Facebook από τον φίλο και θερμό υποστηρικτή της ομάδας Γιώργο Κιρχόγλου προσκαλεί όλους τους φίλους της ομάδας, όχι μόνο από τη Σουηδία, αλλά ολόκληρο τον κόσμο, να έρθουν στην παρέα της ιστορικής ομάδας την Στοκχόλμης, την οποία μπορείτε να την βρείτε πατώντας εδώ ή να την αναζητήσετε στο Facebook με το όνομα AKROPOLIS IF FΑNS
Η επίσημη σελίδα της ομάδας στο Facebook είναι ΕΔΩ
Θα επανέλθω στο θέμα με περισσότερα στοιχεία μέσα στην εβδομάδα και με αναλυτικό το αγωνιστικό πρόγραμμα της ομάδας.
Ευχαριστώ για την βοήθεια τον πρώην πρόεδρο της Ακρόπολις κ. Κωνταντίνο Σάρρο και τον φίλο Γιώργο Κιρχόγλου