Με τη διάλεξη του διακεκριμένου αρχαιολόγου και συμβούλου του δανικού ινστιτούτου στην Αθήνα Dr. John Lund, ολοκληρώθηκε η σειρά εκδηλώσεων που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο της έκθεσης «The Nordics», που φιλοξενήθηκε στο αρχαιολογικό μουσείο Καβάλας και διοργάνωσε με επιτυχία, το Σουηδικό Ινστιτούτο, τα ινστιτούτα και τις πρεσβείες των Σκανδιναβικών χώρες και η Εφορεία Αρχαιοτήτων Καβάλας.
Στην ομιλία του, με τίτλο «Τα σχέδια και οι ακουαρέλες του Frederik von Scholten από την Ελλάδα, 1824-1829», ο αρχαιολόγος Dr. John Lund παρουσίασε για πρώτη φορά τη ζωή και το έργο του μεγάλου Δανού εξερευνητή και τη σύνδεσή του με την Ελλάδα και την νησί της Θάσου.
Ο αρχαιολόγος Δρ. Γιάννης, από το 1997 κατέχει τη θέση ανώτερου ερευνητή της συλλογής αρχαιοτήτων του Εθνικού Μουσείου της Δανίας, ενώ έχει συμμετάσχει σε αρχαιολογικές ανασκαφές σε Ελλάδα, Κύπρο, Τυνησία και Τουρκία.