Η δυσάρεστη είδηση ήρθε στο φως της επιφάνειας από ανάρτηση που έκανε στον προσωπικό λογαριασμό του στο Facebook ο ηθοποιός Πάνος Σουπιάδης, λέγοντας:
«έφυγε από την ζωή ο αγαπημένος Λαρισαίος τραγουδιστής Χρήστος Αυγερινός σε ηλικία 70 ετών. Νοσηλευόταν στο ΑΧΕΠΑ. Ο θεός ας αναπαύσει την ψυχή του.Η εξόδιος ακολουθία του θα γίνει αύριο Τρίτη 11/7 στον Ναό Παναγίας Λαοδηγήτριας στο κέντρο Θεσσαλονίκης».
Λίγα λόγια για τον Χρήστο Αυγερινό
Ο Χρήστος Αυγερινός, ή αλλιώς Χρήστος Ντάπος όπως ήταν το κανονικό του όνομα, γεννήθηκε στις 27 Νοεμβρίου του 1953 στη Λάρισα.
Μετά τη στρατιωτική του θητεία στην στρατιωτική μουσική της Κοζάνης, επέστρεψε στην πατρίδα του όπου και συνέχισε τις σπουδές του στο Δ.Ω.Λ. παίρνοντας τα πτυχία της αρμονίας, ωδικής, ενοργάνωσης φιλαρμονικής αλλά και διεύθυνσης.
Το πρώτο του τραγούδι ήταν το «Είναι σε δίλλημα», όμως η μεγαλύτερη επιτυχία του ήρθε στις αρχές του 90 με το τραγούδι «Για τα μάτια του κόσμου».
Όταν κατέβηκε στην Αθήνα ο Χρήστος Αυγερινός εμφανίστηκε μαζί με τη Τζένη Βάνου και κυκλοφόρησε συνολικά 8 δίσκους.
Τα τελευταία χρόνια της ζωής του ζούσε μόνιμα στη Θεσσαλονίκη.